השקעות חברתיות

חברת Together השקעות המונים - אתר לגיוס כספים באמצעות מימון המונים - טוגדר

בראשית מאמר זה חשוב להבהיר מהי השקעה חברתית?
השקעה חברתית היא מערכת הפועלת לחבר בין אנשים המבקשים כסף ולאנשים אשר מעוניינים להשקיע כסף וזאת ללא גורם מתווך עם מערכת מסועפת ועתירת “שומנים” הגוזר קופון באמצע (כגון בנק או גוף גדול אחר) אלא גוף קטן ו”רזה” המחזיק מנגנון הוצאות תפעול מועטות.

מצד מקבלי הכסף עומדים אנשים שמבקשים לקבל את הכסף למטרות כגון הלוואה, גיוס הון לעסקים תמורת ריבית או תמורת מניות בעסק ועוד.
מהצד השני יש את נותני הכסף: אנשים שמחפשים השקעות מעניינות המבקשים להנות מתשואה טובה על השקעתם (ו”על הדרך” גם לסייע למקבל הכסף).

 החיבור בין הנותנים למקבלים אמור להתבצע באופן כזה שיבטיח עמידה בתנאי העסקה בין הצדדים, להנגיש ולהבהיר לצדדים את תנאי העסקה ולעשות את כל זה במינימום עלויות ע”מ להביא לכך שרוב ההון שגויס יגיע למגייס ולא יתבזבז בדרך על בירוקרטיה מיותרת.

אז איך זה קורה הלכה למעשה?
פלטפורמה דיגיטלית (כמו למשל “טוגדר השקעות”) מחברת בין שני הצדדים לעסקה. טרם החיבור מבצעים נציגי הפלטפורמה סדרת פגישות עם מי שעונה לקריטריונים של מבקש הון (מגייס). בפגישות הללו מתבצע למעשה סינון קפדני מבין מבקשי הכסף הרבים בכדי להביא לכך שרק המגייסים הטובים ביותר יזכו להגיע לפלטפורמה. לאחר מכן, יוצגו בפלטפורמה כל תנאי העסקה כדי להביא מידע מהימן ככל הניתן על מבקשי ההון לציבור המשקיעים (נותני הכסף). מן הסתם, המשקיעים אשר נחשפים להשקעות רבות מבצעים גם הם סינון ובוחרים רק את ההשקעות הטובות ביותר, בעלות פוטנציאל התשואה הטוב ביותר ובסיכון הנמוך ביותר.

להשקעות חברתיות יתרונות רבים לבד מן העובדה שהמשקיע מסייע למקבל ההון:

  • אפשרות לפיזור רחב
  • אפשרויות השקעה חדשות באחזקה ישירה בחברות בשווי נמוך ובעלות פוטנציאל צמיחה גבוה – אפשרויות לרווח גבוה. החברות המגייסות נמצאות בשלב עדיין לא הגיעו לבורסות ולכן שווין עדיין נמוך משמעותית משווי חברה בורסאית ומכאן ניתן להסיק שהפוטנציאל רב.
  • תנאי עסקה שקופים וידועים מראש 
  • אפס עמלות
  • עדכונים קבועים וחלוקת דיבידנד
  • אפשרות להנפקת החברות בעתיד באחת הבורסות
  • ערך מוסף רב הנובע כתוצאה מהשקעה בטכנולוגיות חדשניות (סיוע לחברות שמפתחות תרופות חדשות, ציוד רפואי חדשני) המסייעות ליצור עולם טוב יותר.

השקעות חברתיות על שלל גווניהם הינן פרי פיתוח חדש, אשר נכנס לחיינו רק בשנים האחרונות והן נחשבות היום לאחד התחומים הצומחים ביותר בעולם ההשקעות. למעשה, יש כאן עסקת WIN-WIN אשר מסייעת ומקדמת את האינטרסים של שני צידי העסקה – וככל הנראה השקעות אלו היא תשארנה איתנו עוד שנים רבות.

תגיות: השקעות חברתיות, השקעות במיזמים פורצי דרך, טוגדר השקעות