להיות צעד אחד לפני כולםםםםם – 7 טיפים למשקיע בסטארטאפ

חברת Together השקעות המונים - אתר לגיוס כספים באמצעות מימון המונים - טוגדר

 

כדי להשקיע בחברות הזנק (סטארטאפ) לא צריך להיות אנג’ל דגול אבל שמירה על כללי זהירות בסיסיים יכולה להפחית את הסיכונים באופן ניכר ולהציל כל משקיע משגיאות מיותרות אשר יחסכו לו די הרבה כסף ולא מעט עגמת נפש.

  • בסופו של דבר העסק הוא ההון האנושי שבו. בחנו היטב את צוות היזמים. אתם משקיעים בעיקר בהם ! הצוות הזה אמור לעבור כוורת דרך תוך כדי שיתוף פעולה מלא ועל כן חשובה הכימיה בניהם, רמת המחויבות שלהם לעסק וכמובן יכולות מקצועיות ומיומנויות רלוונטיות רבות ככל האפשר, הן מבחינת הצד העוסק בפיתוח המוצר, הן מבחינה עסקית והן מבחינה שיווקית. יש לעמוד על הרקע שממנו מגיע הצוות, לבחון מה הניסיון הקודם של חברי הצוות ומהי מידת ההירתמות שלהם למיזם (שהרי יש יזמים שגייסו הון ממשקיעים ומשום שלא היו מושקעים פיזית במיזם נטשו אותו ברגעי המשבר הראשונים).
  • גם אם הכל נראה ורוד אסור לשים את כל הביצים בסל אחד ויש לפזר סיכונים. עולם חברות ההזנק הוא מורכב, רווי סיכונים, שופע בהצלחות רבות אך גם בכישלונות גדולים. כשם שלא הייתי מהמר על כך שהכדור היחיד במחסנית שלך יפגע כך עליך להתייחס גם כשמודבר בהשקעות ולפזר את הסכום שהקצת להשקעות ע”פ מספר מיזמים.
  • השקעה בחברת הזנק יכולה להפוך משקיע לעשיר במיוחד אם ההשקעה מתבצעת בשלבים הראשונים של העסק, שכן ככל שהעסק גדל כך עולה שווי העסק והאפסייד בו מצטמצם.
  • חשוב לבחון את הצד העסקי של החברה: מה השווי בגיוס הנוכחי ? מה עלות ייצור המוצר? מה הרווח הצפוי ליחידת מוצר? מהו פוטנציאל השוק? מהם השווקים שאליו מכוונים את המוצר? מיהם המתחרים העיקריים למוצר? באיזה מצב נמצאים המתחרים? מהם הפטנטים שמגנים על המוצר? האם יש פוטנציאל ומנועי צמיחה נוספים עתידיים מעבר לצפי שבשלב הראשוני ? מה הזכויות המוקנות לך כמשקיע ?
  • האם העסקה משתלמת לך כמשקיע ? ישנם עסקים מצוינים שמוצעים במחיר מופקע עד כדי כך שאין סיכוי שיצדיק את הסיכון שאתה כמשקיע נוטל על עצמך. למשל, אם הייתה מוצעת לך דירה מדהימה שצפויה להכניס לך שכירות של 10,000 ₪ לחודש אך היא מוצעת למכירה במחיר 10,000,000 ₪ די ברור שהיית פוסל את העסקה על הסף משום שמחירה של הדירה גבוה ביחס לתשואה שהיא תעניק לך כמשקיע.
  • בהנחה שהחברה גייסה את ההון שביקשה, עליך לבחון האם הוא עתיד להספיק לה לצורך השלב המתוכנן או שמא תמחור הגיוס נמוך מידי והחברה צפויה לגייס שוב ולדלל את אחזקותיך.
  • בהנחה ובעתיד צפויים עוד גיוסים (דילולים), מה צפוי להיות מצבך הכלכלי בעתיד והאם באמצעות השקעה נוספת בחברה תוכל להימנע מדילול (אם תחפוץ בכך)?

 

לפני שמשקיעים בחברת הזנק כדאי לבחון את פרטי ההשקעה היטב, אם אינך בקיא בכך רצוי שלפחות תוודא שישנם משקיעים מוכרים וגדולים אשר הביעו עיניין בחברה והשקיעו בה הון שאינו זניח.